dekorujmy.com.pl

Blog o lifestylu, wnętrzach i aranżacjach

Dom

Żarówki LED firmy OSRAM

Żarówki LED firmy OSRAM

Powód dla którego używamy żarówek LED w domach i mieszkaniach jest prozaiczny. Chcemy po prostu zaoszczędzić nieco pieniędzy, a takie źródło światła pobiera wyjątkowo mało prądu. Nie da się ukryć, że widać to doskonale na rachunkach za energię i powinniśmy szybko zauważyć efekty wymiany oświetlenia. Marki takie jak OSRAM robią doskonałe żarówki LED, które mogą służyć przez długie lata, pozwalając nam oszczędzać. Jednak czy tylko kwestia mniejszych opłat jest istotna w przypadku takich żarówek? Przekonajmy się.

Kwestie oszczędnościowe

Rachunek ekonomiczny w przypadku żarówek LED jest prosty. Jeżeli lampa która pobiera moc około 15 W świeci z taką mocą, jak żarówka 100 W starego typu (wolframowa), to nie trzeba nikogo przekonywać że warto dokonać takiej zamiany. Większość energii, którą pobierały stare żarówki, była emitowana w postaci promieniowania podczerwonego. Dla naszych oczu nie ma to znaczenia, ponieważ promieniowania tego nie odbieramy. Natomiast emituje ono mnóstwo ciepła, co mogliśmy łatwo poczuć przystawiając dłoń w pobliże żarówki. Lampy LED OSRAM działają na zupełnie innej zasadzie. Tam emisja światła powodowana jest przez elementy zwane diodami świecącymi, które działają na zasadzie nowoczesnej technologii. Co prawda były znane już ponad pół wieku temu, jednak dopiero w ostatnich latach ich popularność wzrosła na tyle mocno, że pozwoliła na tanią i powszechną produkcję. Właśnie dlatego marki takie jak OSRAM nie sprzedają już dziś praktycznie innych źródeł światła niż lampy LED. Jest to po prostu opłacalne, a jednocześnie pozwala na zmniejszenie obciążenia sieci energetycznej.

Kwestie ekologiczne

Nie da się również ukryć faktu, że niższy pobór mocy powoduje mniejsze obciążenie generatorów w elektrowni. Powoduje to z kolei, zwłaszcza w przypadku naszego kraju, znacznie mniejszą emisję szkodliwych związków do atmosfery. 90% krajowej energetyki jest bowiem oparta na spalaniu węgla, wobec tego im mniej prądu elektrownia musi wyprodukować, tym lepiej dla środowiska. Używając żarówek LED OSRAM przyczyniamy się więc nie tylko do tego, że nasze rachunki są mniejsze i możemy zaoszczędzić na inne wydatki. Sprawiamy oprócz tego, że środowisko naturalne w którym żyjemy będzie lepsze. O ile za naszego życia zmiany nie będą jeszcze tak mocno zauważalne, to należy pomyśleć o naszych dzieciach i wnukach. Jeżeli już teraz nie zaczniemy dbać o ekologię, za 50 bądź 100 lat nasza planeta może być coraz mniej przyjaznym środowiskiem do życia. Doskonale rozumie to firma OSRAM, która kładzie nacisk na produkcję żarówek, które odciążają zarówno nasze kieszenie, jak również pozwalają zadbać o środowisko naturalne.

Udostępnij