dekorujmy.com.pl

Blog o lifestylu, wnętrzach i aranżacjach

DomLifestyle

Barwy światła LED – dlaczego są ważne i jak wybrać żarówkę?

Barwy światła LED – dlaczego są ważne i jak wybrać żarówkę?

Energooszczędne żarówki wykorzystujące technologię LED są obecnie wykorzystywane w większości pomieszczeń. To ekonomiczne rozwiązanie cenione jest przez wiele osób. W tej kategorii żarówek odnaleźć można jednak produkty o różnych parametrach. Oprócz ich mocy, podaje się też temperaturę barwową. Co warto wiedzieć na ten temat i jak dobrać odpowiednie światło?

Czym jest temperatura barwowa?

Poszczególne rodzaje światła określa się jako zimne lub ciepłe. Pierwszy z tych terminów opisuje bielszy, a drugi bardziej żółty blask. To, jak zimna lub ciepła jest barwa światła można dokładnie zmierzyć. Wykorzystywaną jednostką jest Kelwin. Osoby pragnące odnaleźć bardziej szczegółowe informacje mogą posłużyć się wskaźnikiem temperatury barwowej światła. Za światło ciepłe uznaje się blask o temperaturze 2200-3200 [K]. Pojęcie zimnej barwy przypisywane jest światłu o wskaźniku 4600-6500 [K]. Występujący pomiędzy nimi przedział 3300-4500 [K] uznaje się światło o barwie neutralnej porównywane do światła słonecznego. Jak barwy światła LED wpływają na samopoczucie i jakie żarówki sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach?

Jak wybrać barwę światła żarówki?

Informacje na temat temperatury barwowej danej żarówki odnaleźć można na opakowaniu lub w karcie produktu. Odnalezienie odpowiedniego modelu nie stanowi więc wyzwania. Podczas dokonywania wyboru warto kierować się zaleceniami dotyczącymi wpływu barwy światła na samopoczucie. Poszukując żarówki do głównego oświetlenia w domowym salonie lub kuchni warto postawić na temperaturę 3000 K. Jest to dość ciepłe światło, które pozwala zarówno odpocząć, jak i skoncentrować się na codziennych zadaniach. Doskonale sprawdzi się podczas gotowania lub spożywania posiłków. W pomieszczeniach biurowych i domowych gabinetach zaleca się umieścić żarówki o zimnym blasku. Uchronią przed sennością i ułatwią koncentrowanie się na pracy. Dobrym wyborem będą tu egzemplarze o temp. 4000 K. Co jeszcze warto wiedzieć?

O czym powinno się pamiętać?

Nie należy zapominać, że zimne światło nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których się wypoczywa. W takich wnętrzach jak sypialnie warto ponadto umieścić ciepłe, żółte światło. Dobrym rozwiązaniem będą żarówki emitujące blask o temp. 2700 K. To cenione rozwiązanie w przypadku lampek nocnych i stref relaksu. Wiedza na temat barw światła LED pozwoli dobrać żarówki dostosowane do zapotrzebowania. Właściwe egzemplarze wpłyną korzystnie na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach.

Udostępnij