Lubisz przebywać na świeżym powietrzu i pracować z roślinami? Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej zagospodarować ogród lub działkę? Zapoznaj się z kilkoma pomysłami, które mogą nie tylko wpłynąć na poprawę stopnia bioróżnorodności w Twoim miejscu zamieszkania, ale także odciążyć domowy budżet z jednoczesną korzyścią dla środowiska naturalnego.
Ogród warzywny i hodowla malin
Własnoręcznie wyhodowane warzywa i owoce to nie tylko powód do dumy, ale również znaczące skrócenie drogi, którą produkt przebywa, by trafić do konsumenta. Zwykle nie udaje nam się wyhodować w ogródku plonów starczących na cały rok, ale nawet krótkie momenty bycia „samowystarczalnym” zmniejszają emisję CO2 wynikającą z transportowania żywności od rolnika do magazynów i sklepów. Bardzo wiele rodzajów warzyw i owoców z łatwością hoduje się w ogrodzie, na przykład pomidory, marchewki, paprykę, maliny czy truskawki. Możliwości jest bardzo wiele.
Załóż „dziki” ogród
Z punktu widzenia dbałości o naturalne ekosystemy, obsadzanie ogrodów jednogatunkowym, przycinanym stale na krótko trawnikiem jest zupełnie pozbawione sensu. Nie tylko wyjaławia i wysusza glebę – wymagając przy okazji bardzo częstego podlewania – ale również nie może stanowić ani pożywienia, ani schronienia dla żadnych owadów i innych stworzeń, które mogłyby odwiedzić nasz ogród. Przeznaczone do tego grządki możemy obsadzić kwiatami, ziołami i krzewami, które wymagają staranniejszej opieki ogrodnika, ale przestrzenie między nimi warto obsiać mieszanką nasion wielu gatunków rodzimych traw i kwiatów. Pachnący, kolorowy trawnik, który uzyskamy w efekcie, jest nazywany łąką kwietną i polecany przez biologów jako idealny rodzaj trawnika do miast – estetyczny i przyjazny ludziom i zwierzętom. Łąkę kwietną podlewamy tylko podczas największych upałów, ponieważ zatrzymuje ona w glebie wodę opadową, a przycinać nie musimy jej w ogóle.
Ostoja dzikiej przyrody
Oprócz wielu gatunków roślin, które będą przyciągały do naszego ogrodu motyle, pszczoły i ptaki, możemy wstawić do niego odpowiednio przygotowane schronienia dla niektórych gatunków zwierząt oraz wodopoje, w formie oczka wodnego lub płytkiej fontanny. W sklepach ogrodniczych możemy kupić już gotowe budki dla ptaków, domki dla jeży, które pomagają pozbywać się z ogrodu jednych z nieproszonych gości, inwazyjnego gatunku ślimaka, budki dla trzmieli i dzikich pszczół. Warto wiedzieć, że samotnicze gatunki pszczół i trzmiele są zupełnie nieagresywne i nie musimy obawiać się użądlenia.