dekorujmy.com.pl

Blog o lifestylu, wnętrzach i aranżacjach

DomPoradnik

Aranżacja salonu – sprawdź jakie to proste

Aranżacja salonu – sprawdź jakie to proste

Salon to niezwykle ważne miejsce w każdym domu. Często jest on miejscem spotkań domowników. To tu przyjmujemy gości. Warto urządzić salon w taki sposób, żeby był jednocześnie miejscem reprezentacyjnym, jak i funkcjonalnym. Na jakie kwestie powinna zwrócić uwagę osoba planująca aranżację salonu?

Wielkość salonu ma znaczenie

Konkretna aranżacja salonu jest uzależniona między innymi od tego jak dużą powierzchnią dysponujemy. Największe możliwości mają właściciele dużych salonów. Mogą on kupić dowolne meble i ozdoby, a wnętrze będzie prezentowało się atrakcyjnie. Jeżeli nasz salon nie jest największy, prawdopodobnie będziemy zmuszeni do kompromisów. Musimy wówczas zdecydować się na takie rozwiązania, które optycznie powiększą pomieszczenie.

W przypadku małych salonów warto jest stawiać na jasne kolory. Warto również rozważyć zakup dużych luster (znakomicie powiększają i nadają pomieszczeniu głębi). Jeśli chcemy powiększyć salon, przy aranżacji okien zrezygnujmy z masywnych firan. Nie przesadzajmy także z ozdobami, które mogą sprawiać, że pomieszczenie będzie wydawało się zagracone.

Salon miejscem dla domowników

Zanim zaczniemy się zastanawiać jak sprawić, żeby nasz salon zrobił wrażenie na gościach, postarajmy się uczynić go miejscem przyjaznym dla domowników. Projektując salon musimy pamiętać o zasadach ergonomii. Warto jest zainwestować w praktyczny stół lub ławę, która będzie nadawała się zarówno do zabaw z dziećmi, jak i do wspólnego spożywania posiłków. W salonie muszą się znaleźć wygodne siedziska dla wszystkich domowników.

Nie zapominajmy również o wolnej przestrzeni, którą będzie można wykorzystać do różnego rodzaju zabaw i aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w salonie dużego dywanu lub wykładziny, na których będzie można się położyć podczas oglądania telewizji lub grania w gry planszowe.

Ozdoby do salonu

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych ozdób do salonu, zastanówmy się nad stylem tego wnętrza. Inne ozdoby wybierzemy do salonu tradycyjnego, inne do miejsca urządzonego w stylu nowoczesnym. Pamiętajmy, że ozdobą może być również oświetlenie (na przykład efektowny żyrandol), dywan, lustra, rośliny, tapety.

Na ścianach w salonie dobrze jest powiesić obrazy. Świetnie sprawdzą się także ozdobne zegary. Jeżeli mamy taką możliwość – zdecydujmy się na kominek. Pamiętajmy, że salon będzie prezentował się najlepiej, jeżeli umieścimy w nim więcej niż jedno źródło światła.

Jeżeli nie mamy pomysłów na aranżację naszego salonu – skorzystajmy z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz.

Udostępnij