Ogrody przed frontem domu bardzo różnią się z samego założenia od ogrodów umiejscowionych z tyłu lub z boku zabudowań. Główną rolą takiej aranżacji powinien być efekt wizualny, a sprawą wtórną przeznaczenie do relaksu, imprez i zabawy. Istnieje wiele sposobów na atrakcyjne zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej od frontu i bez względu na to, jak dużym terenem dysponujemy, dzięki starannemu planowaniu, możemy uczynić ją zarówno piękną, jak i nowocześnie zaaranżowaną.
Estetyczna rola ogrodu przed domem
Zanim dom pojawia się w całej okazałości w zasięgu wzroku, to właśnie frontowy ogród jest pierwszą rzeczą, którą widzą odwiedzający. Schludnie utrzymana fasada z pewnością stworzy wrażenie ciepłego powitania. Dobrze utrzymany, wypełniony kwiatami ogród frontowy dodaje gustownego wyglądu całej okolicy. W rzeczywistości przez większą część roku prawdopodobnie będziemy częściej oglądać ogród przed domem niż założenia architektoniczne na tyłach. Za każdym razem, gdy idziemy do samochodu lub wychodzimy z domu do pracy albo na zakupy, zanurzamy się w tym ogrodzie, więc dlaczego nie poświęcić mu uwagi, na jaką zasługuje?
Nowoczesny ogród przed domem – kilka porad
Z pewnością warto dopasować aranżację naszego ogrodu do otaczającej nas okolicy. Każda droga, każda ulica ma swój specyficzny wygląd i klimat. Jeśli za bardzo zaszarżujemy w urządzaniu przestrzeni ogrodowej, wywołamy co prawda efekt „wow”, ale nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli natomiast okolica jest mocno zaniedbana to mamy spore pole do popisu by nieco uszlachetnić otoczenie pomysłowo przyciętymi krzewami i oczkami wodnymi.
Projektanci ogrodów wskazują, że w nowoczesnych rozwiązaniach stawia się na minimalizm. Dominuje symetria i jednolita struktura, warto więc postawić na klasyczne klomby i solidne, kontrolowane sadzonki rabatowe, bez uciekania w dziko rosnące rośliny. Naturę należy utrzymać w ryzach. Świetnie sprawdzą się różne gatunki traw ozdobnych, jak ostnica lub miskant chiński. Poza trawnikiem warto przemyśleć różnokolorowe kompozycje żwirowe. Taka konstrukcja ogrodu sprawdzi się dobrze zarazem latem jak i zimą – kształty solidnych drzew będą widoczne pod śniegiem, co zagwarantuje niemalże bajkowy widok. Ogród frontowy ponadto powinien wskazywać gościom drogę do drzwi domostwa. Schludnie wykonane ścieżki z kamieni, żwiru czy choćby betonu to dobre rozwiązanie.
Ogrodzenie czy żywopłot?
W tym temacie toczy się zażarty spór, ale więcej głosów zdaje się przemawiać za nowoczesnym ogrodzeniem. Zyskamy na funkcjonalności no i czasie, nie czekając aż żywopłot mozolnie będzie dorastał do preferowanej wysokości. Samo ogrodzenie może również dodać klimatu naszemu ogrodowi, a modernistyczne gabiony, czyli kosze z prętów i siatki, można wypełnić mozaikowymi kamieniami, a także efektownie podświetlić! W ten sposób nie zasłonimy ogrodu przed zachwytem widza i jednocześnie zabezpieczymy przed niechcianymi odwiedzinami.