Tutaj jesteś

Modna dekoracja okienna

25 stycznia 2022 Lifestyle co zamiast rolety na okno


Projektowanie wnętrza jest jednym z bardziej przyjemnych zadań w trakcie kupna nowego mieszkania lub domu. W sklepach dostępne są niezliczone ilości najróżniejszych dodatków, które zadowolą nawet najbardziej wygórowane wymagania. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór sposobu zasłaniania okna. Co zamiast rolety na okno? Czy jedyną alternatywą jest tradycyjna zasłonka?

Tradycyjna dekoracja okienna

Pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl o dekoracji okien, to firanka zawieszona na karniszu. Jeszcze parę lat temu firanka występowała tylko w białym kolorze i wykonana była z koronkowego materiału. Obecnie w aranżacji wnętrz nie ma już takich ograniczeń. Firanka może być różnokolorowa lub ozdobiona wymyślnymi wzorami. Także materiał użyty do zrobienia firanki może zaskoczyć. Modne są firanki wykonane z cienkich, błyszczących sznureczków lub wydziergane własnoręcznie na szydełku z cienkiej włóczki.
Rewolucję przeszedł również sposób wieszania firanek. Prostokątna firanka często zastępowana jest kształtem trójkąta lub kilkoma osobnymi paskami.

Funkcje zasłon okiennych

Zasłonki mają spełnić dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze chronią prywatność domowników przed spojrzeniami sąsiadów lub przypadkowych przechodniów. Po drugie mają być dekoracją okna i tym samym całego pomieszczenia.
Zasłonki mogą być bardzo cienkie lub grube. Cienka zasłonka będzie prześwitująca i raczej nie zapewni ochrony przed wścibskimi sąsiadami. Tego typu zasłony sprawdzą się w domach położonych w odosobnieniu, w których nie trzeba przejmować się osobami na zewnątrz. Grubsze zasłonki zapewniają separację od tego, co dzieje się za oknem.

A może nie zasłaniać okien?

Rezygnacja z zasłaniania okna może wydawać się trochę ekstrawaganckim pomysłem. Jednak jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane. Zamiast zasłonek lub firanek w wielu oknach można zauważyć piękne kwiaty. Wysokie storczyki stanowią nie tylko wyjątkową dekorację okna, ale również w pewnym stopniu zasłaniają szybę. Jeszcze lepszy efekt uzyska się stawiając na parapecie wysokie kwiaty z dużymi liśćmi. Efektem ujemnym tej pięknej dekoracji może być zbytnie zaciemnienie pomieszczenia i konieczność zapalania lampy nawet w ciągu dnia.
Okno może zostać przysłonięte przez specjalną naklejkę na szybę. Jest to proste rozwiązanie dla osób lubiących minimalizm i unikających posiadania zbędnych rzeczy. Najpopularniejsze naklejki mają kolor biały, jednak coraz chętniej kupowane są naklejki o innych kolorach. Naklejki to super pomysł na ozdobę okna w pokoju dziecięcym

Narożnik czy sofa do salonu

Redakcja dekorujmy.com.pl

Witamy na Dekorujmy.com.pl – blogu stworzonym z pasji do pięknych wnętrz. Każdy artykuł na naszym blogu jest starannie opracowany przez redaktorów, którzy dbają o to, aby dostarczać Ci wartościowych informacji. Wierzymy, że dzięki naszym treściom, Twój dom stanie się miejscem, w którym będziesz spędzać czas z przyjemnością. Razem tworzymy przestrzeń pełną inspiracji i ciekawych rozwiązań dla Twojego domu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?